Licensed to Lenoir-Rhyne University Pool - Site License
                                    HY-TEK's MEET MANAGER 5.0 1/4/2014 09:46 PM
                            LRU vs UNCA - 1/4/2014                             
                                    Results                                    
 
Event 1  Girls 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 UNC Asheville  'A'                                     NT    1:54.26   11  
     1) Jackson, Reid R 18              2) Troncoso, Alessandra S 20      
     3) Ireland, Ashley C 21            4) Sawyer, Emily J 18             
  2 Lenoir^Rhyne University  'A'                      1:46.60    2:05.84    4  
     1) McRea, Abigail R 19             2) Baitsholts, Tara N 20          
     3) Watts, Leah Catherine C 19      4) Wright, Briana D 19            
 
Event 2  Boys 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lenoir^Rhyne University  'A'                      1:36.82    1:43.75   11  
     1) Armentrout, Robert G 19         2) Shaw, Cody N 20                
     3) Reavis, Michael D 18            4) Esch, Teddy R 23               
  2 Lenoir^Rhyne University  'B'                           NT    1:45.23    4  
     1) Rehfus, Jake W 18               2) Gay, Tanner W 19               
     3) Courtney, Shane W 21            4) Courtney, Niall P 21           
 
Event 3  Girls 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Broido, Galen A           19 UNC Asheville             NT   11:01.06    9  
  2 Field, Kendall M          19 LRU                       NT   12:03.27    4  
  3 Riggs, Erin F             19 UNC Asheville             NT   12:29.80    3  
  4 Wright, Briana D          19 LRU                       NT   13:10.22    2  
  5 McCann, Erin M            18 LRU                       NT   13:38.28    1  
 
Event 4  Boys 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Esch, Teddy R             23 LRU                  9:57.80   10:19.97    9  
  2 Shaw, Cody N              20 LRU                 10:31.26   10:59.00    4  
  3 Gay, Tanner W             19 LRU                       NT   11:18.28    3  
  4 Courtney, Shane W         21 LRU                 10:38.75  x11:18.34  
  5 Hites, Collin J           19 LRU                       NT  x11:24.38  
 
Event 5  Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Van Dorsten, Alexandra L  18 UNC Asheville             NT    2:01.92    9  
  2 Van Noordt, Rachel R      18 UNC Asheville             NT    2:06.21    4  
  3 Beatty, Michaela E        19 LRU                  2:03.91    2:09.73    3  
 
Event 6  Boys 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sears, Nathan T           20 LRU                  1:49.32    1:54.75    9  
  2 Tilque, Chris P           20 LRU                  1:43.61    1:56.19    4  
  3 Armentrout, Robert G      19 LRU                  1:52.61    1:56.28    3  
  4 Reavis, Michael D         18 LRU                       NT   x2:05.43  
 
Event 7  Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jackson, Reid R           18 UNC Asheville             NT    1:03.65    9  
  2 Lawson, Kristen N         21 UNC Asheville             NT    1:05.36    4  
  3 Baitsholts, Tara N        20 LRU                  1:06.44    1:11.28    3  
 
Event 8  Boys 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rehfus, Jake W            18 LRU                    55.27      59.13    9  
 
Event 9  Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Troncoso, Alessandra S    20 UNC Asheville             NT    1:11.39    9  
  2 McRea, Abigail R          19 LRU                  1:25.95    1:20.49    4  
  3 Van Noordt, Rachel R      18 UNC Asheville             NT    1:21.90    3  
  4 Field, Kendall M          19 LRU                       NT    1:24.93    2  
 
Event 10  Boys 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sears, Nathan T           20 LRU                  1:00.96    1:04.68    9  
  2 Armentrout, Robert G      19 LRU                       NT    1:20.80    4  
 
Event 11  Girls 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Watts, Leah Catherine C   19 LRU                  2:25.41    2:23.07    9  
  2 Broido, Galen A           19 UNC Asheville             NT    2:26.62    4  
  3 Garrett, Sam F            19 LRU                       NT    2:34.78    3  
  4 Sawyer, Emily J           18 UNC Asheville             NT    2:37.90    2  
 
Event 13  Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ireland, Ashley C         21 UNC Asheville             NT      25.50    9  
  2 Jackson, Reid R           18 UNC Asheville             NT      26.57    4  
  3 Beatty, Michaela E        19 LRU                    27.23      28.15    3  
  4 Riggs, Erin F             19 UNC Asheville             NT      30.54    2  
  5 McCann, Erin M            18 LRU                    29.18      31.14    1  
 
Event 14  Boys 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tilque, Chris P           20 LRU                    21.81      23.61    9  
  2 Reavis, Michael D         18 LRU                    24.46      24.71    4  
 
Event 15  Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Van Dorsten, Alexandra L  18 UNC Asheville             NT      55.56    9  
  2 Watts, Leah Catherine C   19 LRU                    53.83      55.59    4  
  3 Ireland, Ashley C         21 UNC Asheville             NT      57.86    3  
  4 McRea, Abigail R          19 LRU                    57.74      59.26    2  
  5 Wright, Briana D          19 LRU                    57.40    1:03.74    1  
 
Event 16  Boys 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Shaw, Cody N              20 LRU                    49.98      52.25    9  
  2 Hites, Collin J           19 LRU                    51.15      52.72    4  
  3 Rehfus, Jake W            18 LRU                    51.26      54.11    3  
 
Event 17  Girls 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lawson, Kristen N         21 UNC Asheville             NT    2:17.01    9  
  2 Jackson, Reid R           18 UNC Asheville             NT    2:24.08    4  
  3 Baitsholts, Tara N        20 LRU                  2:26.65    2:30.61    3  
  4 Garrett, Sam F            19 LRU                  2:30.45    2:30.75    2  
 
Event 18  Boys 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Esch, Teddy R             23 LRU                  2:03.59    2:09.60    9  
  2 Gay, Tanner W             19 LRU                  2:11.23    2:16.40    4  
 
Event 19  Girls 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Troncoso, Alessandra S    20 UNC Asheville             NT    2:33.34    9  
  2 Beatty, Michaela E        19 LRU                  2:53.63    2:56.86    4  
  3 McCann, Erin M            18 LRU                       NT    3:19.99    3  
 
Event 20  Boys 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Courtney, Shane W         21 LRU                  2:21.44    2:28.68    9  
 
Event 21  Girls 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Broido, Galen A           19 UNC Asheville             NT    5:37.11    9  
  2 Field, Kendall M          19 LRU                  5:53.13    5:59.64    4  
  3 Riggs, Erin F             19 UNC Asheville             NT    6:10.66    3  
 
Event 22  Boys 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Armentrout, Robert G      19 LRU                  4:53.61    5:09.67    9  
  2 Tilque, Chris P           20 LRU                  5:10.61    5:17.43    4  
  3 Rehfus, Jake W            18 LRU                  5:15.67    5:17.73    3  
  4 Sears, Nathan T           20 LRU                  5:01.39   x5:25.01  
  5 Reavis, Michael D         18 LRU                  5:13.58   x5:41.80  
 
Event 23  Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Van Dorsten, Alexandra L  18 UNC Asheville             NT    1:02.87    9  
  2 Watts, Leah Catherine C   19 LRU                  1:02.49    1:06.05    4  
  3 Ireland, Ashley C         21 UNC Asheville             NT    1:10.81    3  
  4 Baitsholts, Tara N        20 LRU                  1:06.71    1:14.57    2  
  5 McRea, Abigail R          19 LRU                  1:07.98    1:15.43    1  
 
Event 24  Boys 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Shaw, Cody N              20 LRU                    56.61    1:00.62    9  
  2 Hites, Collin J           19 LRU                       NT    1:01.18    4  
  3 Gay, Tanner W             19 LRU                    56.24    1:02.53    3  
 
Event 25  Girls 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Troncoso, Alessandra S    20 UNC Asheville             NT    2:18.56    9  
  2 Lawson, Kristen N         21 UNC Asheville             NT    2:23.55    4  
  3 Van Noordt, Rachel R      18 UNC Asheville             NT    2:30.31    3  
  4 Garrett, Sam F            19 LRU                  2:16.39    2:34.97    2  
  5 Wright, Briana D          19 LRU                  2:26.28    2:37.13    1  
 
Event 26  Boys 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Esch, Teddy R             23 LRU                  2:00.84    2:04.35    9  
  2 Courtney, Shane W         21 LRU                  2:00.65    2:06.91    4  
 
Event 27  Girls 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 UNC Asheville  'A'                                     NT    1:47.56   11  
     1) Van Dorsten, Alexandra L 18     2) Broido, Galen A 19             
     3) Lawson, Kristen N 21            4) Sawyer, Emily J 18             
  2 Lenoir^Rhyne University  'A'                      1:45.90    1:57.86    4  
     1) Mills, Caroline E 22            2) Garrett, Sam F 19              
     3) Field, Kendall M 19             4) Beatty, Michaela E 19          
 
Event 28  Boys 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lenoir^Rhyne University  'A'                      1:27.62    1:34.18   11  
     1) Tilque, Chris P 20              2) Sears, Nathan T 20             
     3) Hites, Collin J 19              4) Shaw, Cody N 20                
  2 Lenoir^Rhyne University  'B'                           NT    1:35.91    4  
     1) Esch, Teddy R 23                2) Gay, Tanner W 19               
     3) Armentrout, Robert G 19         4) Courtney, Niall P 21